A termosztát célja egy adott rendszer hőmérsékletének szabályozása. Az otthoni, fix helyre elhelyezett alap készülékek eredetileg vezetékkel kapcsolódtak a hűtő-fűtő rendszerhez, majd egyre népszerűbbé vált a vezetéknélküli termosztát is. Az okos eszközök terjedésével pedig megjelent a teljes mértékben hordozható termosztát is.
Vezetéknélküli termosztát vs hordozható termosztát
A termosztát egyik célja a hőmérséklet figyelése is, ezért általában fix helyre szokták elhelyezni a hűtő-fűtő rendszerrel való kommunikációtól függetlenül. Leggyakrabban falra szerelik, de egy bútordarab is ideális hely lehet. A lényeg, hogy pontosan tudja mérni a hőmérsékletet a helyén. A Hometech Magazine cikke szerint a természetes légmozgás útjába kell elhelyezni a készüléket.
A vezetéknélküli termosztát legfontosabb előnye az, hogy a beüzemelése viszonylag egyszerű, hiszen nem kell plusz kábelekkel vesződni. A kommunikáció típusa ellenére azonban nem feltétlenül hatékony megoldás valóban hordozni is ezeket a készülékeket, hiszen zárt helyeken, vagy az ablakba helyezve nem tudja pontosan mérni a beltéri hőmérsékletet.
A “hordozható termosztát” két megoldást jelenthet: az egyik a távirányítóval való vezérlés, a másik pedig az okos termosztát, amely wifire kapcsolódva kommunikál okostelefonunkkal, tabletünkkel.
Mi az az okos termosztát?
Az okos termosztát olyan készülék, amely wifin keresztül kapcsolódik a netre és működése távolról szabályozható okostelefonunkról, tabletünkről vagy hasonló eszközeinkről.
Az aktuális választékot átnézve már az alap készülékeknél is sok hasznos funkciót találhatunk. A programozható termosztát típustól függően más-más lehetőségeket kínál, leggyakrabban nap, vagy napszak szerinti beállításokat adhatunk meg. Ha például napközben nem tartózkodunk a lakásban, pazarlás erőltetni a hűtést vagy a fűtést. Elég csupán arra az időszakra kellemes értékeket megadni, amikor biztosan otthon vagyunk.
Az automatizálás segítségével sokkal hatékonyabb energiafelhasználást érhetünk el.
Az okos termosztát ezeket a funkciókat egészíti ki, általában rugalmasabb programozhatóságot kínálva és természetesen sokkal nagyobb mozgásteret. Mármint fizikai értelemben. Lássuk az okos termosztát előnyeit és hátrányait!
Mik az előnyei?
A Vertex Mechanical cikke remekül összefoglalja az okos termosztát előnyeit és hátrányait. Az előnyök közé tartozik:
- Távolról is szabályozhatod a lakás hőmérsékletét, illetve ellenőrizheted a hűtő-fűtő rendszer állapotát. Ha például váratlanul el kell utaznod, az alap programozást felülbírálva beállíthatod, hogy ne legyen feleslegesen felfűtve a lakás estére. De utazás közben azt is láthatod például, ha elromlott a fűtés, így időben értesülsz a bajról.
- Spórolhatsz a villanyszámlán, hiszen a legtöbb készülék statisztikát is biztosít az energiafelhasználásról.
- Ezzel pedig a környezettudatosabb energiafelhasználásban is segíthet, amivel nem csak a pénztárcád, hanem a bolygó is jól jár.
- A vezérlésre használt applikáció általában egyszerű beállítási lehetőségeket biztosít.
- Ráadásul kényelmes is, hiszen a mobilod általában kartávolságban van, míg a szabályozó egység vagy a távirányítója valószínűleg nem.
Mik a hátrányai?
A sok előny azonban nem jelenti azt, hogy feltétlenül le kell cserélned az aktuális készülékedet egy okos termosztátra.
A legfőbb ellenérv az, ha nem használnád ki az okos készülék adta lehetőségeket. Lehet, hogy nincs szükséged a távoli vezérlésre, vagy már eleve hatékony és gazdaságos a rendszered. Ebben az esetben csak plusz kiadást jelent.
Vagy olyan kiadást, amit a rendszer hatékonyságának növelésére is fordíthatnál. Jobb szigetelés? Egy új ablak? Te döntesz!
Tippek a termosztát kiválasztásához
A termosztát kiválasztásával kapcsolatos tippjeink forrása a Service Champions blogja volt.
- Ellenőrizzük, hogy milyen termosztát típusok kompatibilisek a jelenlegi rendszerünkkel!
- Válasszuk ki a megfelelő típust a következők alapján: kompatibilitás; kialakítás, használhatóság és funkciók; ár;
- Négy fő típusból választhatunk: mechanikus, digitális, programozható, okos.
Végszó
A “hordozható termosztát”, vagyis a távolról is vezérelhető okos készülék kényelmes használatot és jobb energiafelhasználást biztosít a vásárlónak. Az okos termosztát távolról is vezérelhető például okostelefonunkról, sok beállítási lehetőséget kínál, ráadásul a mérési statisztikái is hasznosak. A választásnál a fő kérdés csak az, hogy kihasználod a funkcióit?