A digitális asszisztens egy olyan, általában felhő alapú eszköz, amely hangalapú kommunikációt és extra funkciókat biztosít egy okos eszköz számára. Megkérdezheted tőle az időjárást, használhatod a naptáradat, kereshetsz a neten és így tovább: a különböző szolgáltatások folyamatos fejlődésének köszönhetően a funkcionalitásban nincsenek határok. A piac egyik jelentős szereplője a Google Assisztens, amelyet most röviden bemutatunk.
A digitális asszisztensek kapcsán írt korábbi cikkünket itt találod!
A Google Asszisztens működése
A Google Asszisztens nem csupán egy szolgáltatás vagy szoftver, hanem egy digitális platform. Folyamatosan bővülő funkciót részben, vagy egészében kihasználhatják a kompatibilis eszközök, ráadásul különböző gyártók eszközeinek összehangolására is alkalmas lehet. A Google Home termékeken és kompatibilis eszközökön keresztül pedig már az okos otthon részét is képezheti.
Ha az adott eszközön bekapcsoltad a Google Asszisztenst, akkor az “OK, Google” parancsot követően adhatod ki az utasítást. Az eszköz felveszi, amit mondtál, interneten keresztül továbbítja egy távoli feldolgozó számítógépnek. Ez értelmezi a mondandódat, lefordítja és visszaküldi az eszköznek, az utasítás pedig végrehajtásra kerül. Hogy miért van szükség erre a felhőalapú megoldásra? Két oka van:
- Egy apró eszközbe megfelelő számítási kapacitást lehetetlen, vagy éppen nem túl gazdaságos belezsúfolni.
- A háttérrendszer fejlesztésére helyezheted a hangsúlyt, bővítheted a funkciót, javíthatod a működését és így tovább. A helyi eszközökön csupán egy egyszerűbb rendszert/firmware-t kell frissíteni.
Folyamatosan bővülő funkciók
Az ismertetett néhány példa mellett számtalan funkciót ismer a Google Asszisztens, a legjobb pedig az benne, hogy ezek folyamatosan bővülnek. Úgynevezett Google Skillt bárki fejleszthet, aki megfelelő tudással rendelkezik.
A Google Asszisztens eszközei
Mindegyik különbözö digitális asszisztensnél találhatunk egy hihetetlenül hosszú listát, hogy pontosan milyen eszközöket is támogat. A Google Asszisztens-kompatibilis gyártókról és készülékekről ide kattintva lehet tájékozódni. A cég egyik hivatalos válaszában több, mint ezer gyártóról és tízezer okos otthon eszközről ejtenek szót. [link] A Google Asszisztens részét képezi az új Androidos okostelefonoknak is, ez pedig hatalmas piaci előnyt jelent a cég számára.
Támogatott nyelvek
A Google Home által támogatott nyelvek listája [forrás]:
- angol (USA)
- angol (Egyesült Királyság)
- angol (India)
- angol (Szingapúr)
- angol (Írország)
- angol (Ausztrália)
- angol (Kanada)
- francia (Kanada)
- francia (Franciaország)
- német
- német (Ausztria)
- japán
- olasz
- spanyol
- spanyol (Mexikó)
- svéd
- norvég
- dán
- holland
- koreai
Mit hoz a jövő?
Ami biztos, hogy a támogatott eszközök és eszközkategóriák listája nagyban bővülni fog a jövőben is, ahogy a szolgáltatás képességei is. És hogy lesz e Google Asszisztens magyarul? Biztosan, ám jelen pillanatban a piaci igény, illetve nyelvünk komplex felépítése miatt még várat magára. A CES 2019-en bemutatott valósidejű fordító üzemmód azonban bizakodásra ad okot.
A kép forrása: [link]